Inhalacja to jeden z wielu znanych nam współcześnie zabiegów, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i ziołolecznictwie. Polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych substancji leczniczych poprzez wdychanie ich oparów – dlatego też zwykle do takiego zabiegu wykorzystywane są gorące płyny, a w przewlekłych dolegliwościach także specjalne inhalatory. Jest to metoda leczenia, która nie potrzebuje specjalnych kwalifikacji, można zatem przeprowadzić zabieg samodzielnie w domu. Zanim jednak to zrobimy, warto dowiedzieć się, czy inhalacje przyniosą ulgę w naszych dolegliwościach.
Wskazania do przeprowadzenia inhalacji.
Inhalacje zalecane są przede wszystkim w przypadku wszelkich schorzeń dróg oddechowych. Gorąca para z roztworów na bazie ziół lub soli fizjologicznej może przynieść ulgę przy zwykłym katarze poprzez udrożnienie zatkanego nosa, złagodzić kaszel suchy, zmniejszając częstość napadów, a także ułatwić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny przy kaszlu mokrym. W poważniejszych przypadłościach, takich jak zapalenie zatok lub krtani, oprócz działania łagodzącego, inhalacja może przyczynić się do zmniejszenia ilości drobnoustrojów w drogach oddechowych. Poprzez ogrzewanie zajętych chorobą narządów, inhalacja przyspiesza również proces zdrowienia – jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy wystawieni na działanie wyjątkowo niskich temperatur. Co więcej, wdychanie oparów substancji leczniczych jest bardzo skuteczną i powszechną metodą do walki z przewlekłą astmą. Inhalacje mogą przynieść ulgę alergikom, oczywiście pod warunkiem że nie będą bazować na składnikach, które mogą powodować alergię.
Kiedy zapytać lekarza o inhalacje?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: zawsze! To właśnie lekarz podpowie nam najlepiej, czy inhalacje to dobry sposób na złagodzenie lub całkowite wyleczenie dręczących nas dolegliwości. Należy mieć na uwadze, że zabieg tego typu nie będzie skuteczny w przypadłościach, które tylko pozornie umiejscowione są w okolicach płuc, przełyku, czy też nosa i zatok. Nie sprawdzi się on na pewno przy zgadze, która jest problemem żołądkowym, a może czasem być mylona z infekcją gardła czy krtani. Kaszel związany z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku leczony jest specjalnymi lekami zobojętniającymi, wdychanie ciepłych oparów może nawet spotęgować dyskomfort. Ponadto nie wszystkie substancje są całkowicie bezpieczne – jest tak między innymi w przypadku sody oczyszczonej, na bazie której można przygotować prostą inhalację skuteczną w przypadku bólu gardła, jak i zapalenia zatok. Należy pamiętać, że nie powinniśmy takiego roztworu stosować za często, ponieważ w nadmiarze może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień i wysuszenia śluzówki.
Inhalacje to świetny, domowy sposób na złagodzenie powszechnych dolegliwości związanych z przeziębieniem czy alergiami. Pamiętajmy jednak, że, mimo że jest to bardzo prosty zabieg, zawsze powinien on zostać skonsultowany z lekarzem, który dobierze najlepsze substancje lecznicze i zaleci odpowiednie, bezpieczne dawkowanie.
Więcej informacji na temat inhalatorów znaleźć można na
https://inhalujemy.pl/
Kolejny artykuł: https://www.przepis-y.pl/jak-dziala-olej-z-czarnuszki/