cisnieniomierz

Jakie problemy niesie za sobą nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze to coraz większy problem w obecnych czasach. Wiele osób bagatelizuje rozwój tej choroby, gdyż chorego na nadciśnienie nic nie boli, a w dodatku mało osób zdaje sobie sprawę na co tak naprawdę wpływa zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Większość osób po zawałach i udarach szuka problemu wszędzie, tylko nie tam, gdzie powinni, a to właśnie nadciśnienie tętnicze najczęściej jest sprawcą tego wszystkiego.

Konsekwencje wynikające z nieleczenia nadciśnienia tętniczego
Istnieją dwie grupy konsekwencji nieleczenia nadciśnienia tętniczego. Wyróżniamy kategorię wczesną i późną.

Na początku dochodzi do małych, ale stale narastających w czasie uszkodzeń serca i tętnic. Na chwilę obecną nie ma to jeszcze zbytniego przełożenia na zdrowie pozostałej części organizmu, gdyż organizm działa bardzo dobrze, pomimo uszkodzeń. W sercu dochodzi do pogrubienia ścianek, tętnice sztywnieją, a nerki zaczynają uwalniać białko. Nadciśnienie leczone w tym momencie można jeszcze zatrzymać, a wszelkie zmiany są odwracalne.

Jeśli chodzi o uszkodzenia późne, to powstają one w następstwie kumulacji zmian z pierwszej fazy. Problemy narastające w tym momencie powodują już poważne zmiany w organizmie takie jak np. przyspieszony rozwój miażdżycy. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru mózgu. Regularnie pogarsza się także praca nerek. Na nadciśnienie szczególnie narażone są osoby starsze, u których dochodzi do zmian w obrębie siatkówki, a także rozwoju demencji.

Nadciśnienie tętnicze powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, co przekłada się na znaczne pogorszenie stanu organizmu. Naczynia krwionośne sztywnieją, a jednocześnie zwiększa się ryzyko rozwarstwienia aorty. Nadciśnienie bardzo poważnie uszkadza nerki, gdzie dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych filtrujących krew. W najbardziej zaawansowanej fazie może nastąpić konieczność leczenia nerkozastępczego.

Nadciśnienie jest bardzo poważną chorobą. Ciężko je wykryć więc musimy regularnie się bawić. Warto także zmienić swoją dietę i wprowadzić nieco ruchu do codzienności. Wysiłek fizyczny to znakomity sposób na poradzenie sobie z nadciśnieniem.

Więcej na temat nadciśnienia przeczytać można na https://mamcisnienie.pl/

1 thought on “Jakie problemy niesie za sobą nieleczone nadciśnienie tętnicze?

  1. Może mieć nawet tragiczne skutki. Niestety wysokie ciśnienie może nawet doprowadzić do śmierci. Wysokie ciśnienie również jest sporym przeciwskazaniem do wykonywania różnych zabiegów, również medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.