akumulator

Jak dobrać akumulator?

Motoryzacja

Wybór akumulatora jest niezwykle istotną kwestią, od której zależy uruchomienie pojazdu, jak również poprawność funkcjonowania większości elektronicznych urządzeń/systemów, w jakie jest on wyposażony. Zaleca się, aby podczas wyboru akumulatora nie kierować się wyłącznie kryterium oszczędności finansowej i nie kupować tak ważnego elementu, gwarantującego właściwą pracę auta, np. w hipermarkecie.

Brak odpowiedniej wiedzy w zakresie pożądanych warunków, w jakich powinny być przechowywane akumulatory, często skutkuje skróceniem ich żywotności i podwyższonym ryzykiem awaryjności. I analogicznie — droższy akumulator — wcale nie oznacza, że dla konkretnego auta będzie on lepszy. Optymalnym miejscem do zakupu dobrej klasy akumulatora, są specjalistyczne sklepy branżowe jak
https://mobilny-akumulator.pl/, które gwarantują odpowiednią jakość urządzenia oraz fachowe doradztwo w zakresie doboru czy eksploatacji.

Każdy akumulator musi być dopasowany idealnie pod specyfikę parametrów auta oraz towarzyszącego mu wyposażenia. Nowe modele samochodów mają mnóstwo odbiorników prądu oraz specjalistycznych systemów (m. in. start-stop, odzysku energii z hamowania) – dlatego powinny korzystać z urządzeń typu AGM bądź ECM, a nie zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Jeśli w samochodzie nie dokonywaliśmy żadnych istotnych przeróbek, to najbezpieczniej jest zakupić akumulator tego samego typu, jaki pierwotnie został zabudowany przez producenta danego pojazdu.

Bardzo ważnymi parametrami akumulatora są tzw. prąd rozruchowy (w A) oraz jego pojemność (w Ah). Wyższe wartości dedykowane są zazwyczaj dużym silnikom Diesla, jakie dla rozruchu potrzebują znacznie większej ilości energii. Najlepszym rozwiązaniem dla pojazdów benzynowych są natomiast akumulatory o niższym prądzie rozruchowym. Duża pojemność baterii akumulatorowej z pewnością jest zaletą, jednak trzeba zwrócić uwagę, żeby nie przekraczać norm sugerowanych przez producenta, bowiem stan permanentnego niedoładowania, prowadzi do szybszego zużycia urządzenia. Przed wyborem większego akumulatora, koniecznie powinno się sprawdzić wcześniej ilość miejsca pod maską do jego zabudowy, gdyż zwykle baterie o podwyższonej pojemności – mają też większe gabaryty.