felga

Co daje piaskowanie felg?

Motoryzacja

Felgi to ważny element samochodu. Warto zadbać o ich stan, aby służyły jak najdłużej i wyglądały estetycznie. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest tzw. piaskowanie felg.

Piaskowanie felg – na czym polega?

Piaskowanie to wygładzanie i oczyszczanie felgi z rdzy. Efekt, jaki daje piaskowanie podobny jest do tego, jaki można uzyskać w wyniku szlifowania papierem ściernym, jednakże piaskowanie, w przeciwieństwie do obróbki ściernej, daje lepszą możliwość wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak kanty czy zakrzywienia, oraz skuteczniej zwiększa gładkość powierzchni. Piaskowanie sprawi, że z felgi zostaną usunięte wszelkie nierówności, zadrapania, zadry czy rdza. Zabieg piaskowania często wykonuje się w ramach przygotowania felg do lakierowania bądź malowania, gdyż dzięki dokładnemu wyczyszczeniu farba lepiej i dłużej utrzymuje się na powierzchni felgi. Metodę piaskowana stosuje się także po wszelkich obróbkach cieplnych oraz galwanicznych. Więcej na ten temat przeczytać można na
https://proszkowe-malowanie.com/.

Jak przeprowadza się piaskowanie felg?

Operacja piaskowania felg przeprowadzana jest przy pomocy strumienia sprężonego powietrza, w którym zawarte są drobiny specjalnie dobranego ścierniwa, pomieszanego z wodą i dodatkami antykorozyjnymi. Ważna jest odpowiednia jakość piasku użytego do tego procesu. Do przeprowadzenia piaskowania konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu. Do najczęściej używanych w tym celu urządzeń zalicza się: 

  • piaskarki kabinowe,
  • piaskarki ciśnieniowe,
  • pistolet do piaskowania.

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez piaskowanie piaskarką ciśnieniową lub kabinową. Piaskarki te stosowane są w zakładach oferujących usługi regeneracji felg aluminiowych i stalowych. Najdokładniejsze czyszczenie zapewniają piaskarki kabinowe, gdyż piaskowanie z ich użyciem odbywa się w szczelnej komorze, dzięki czemu do felgi nie przedostają się zanieczyszczenia z otoczenia.

Alternatywę dla piaskowania stanowi oczyszczanie chemiczne, które jednak jest zabiegiem znacznie droższym i wymagającym zastosowania specjalistycznego sprzętu. Piaskowanie felg jest bardziej popularne i pozwala na uzyskanie równie dobrych efektów czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.