flaga watykanu

2020 – rok świętego Jana Pawła II

Polecane

W specjalnej uchwale sejmowej parlamentarzyści ustanowili rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.  W tym roku przypada niezwykła rocznica – stulecie urodzin wielkiego Polaka Karola Wojtyły, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Uchwała podkreśla nieoceniony wkład Jana Pawła II w historię Polski i Europy, a przede wszystkim jego zasługi we wspieraniu polskiej walki z komunizmem.

Ogromny wkład papieża Polaka w historię Polski i Europy

Od początku pontyfikatu Jan Paweł II stawiał sobie za cel walkę o dobro, miłość i godność każdego człowieka. Aktywnie pielgrzymował po świecie – odbył aż 104 podróże do różnych krajów, wszędzie głosząc Dobrą Nowinę. Szukał dialogu również z innymi religiami, budził podziw i szacunek także osób, które nie były religijne. Przełomowym momentem w historii kraju była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Wydarzenie to nie miało wyłącznie charakteru religijnego: słowa papieża, które padły podczas przemówienia na Placu zwycięstwa (Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!) interpretowane były również jako wezwanie do walki o suwerenność Polski i stały się jednym z haseł powstałej rok później Solidarności.

Święty Jan Paweł II wśród patronów roku 2020

Jan Paweł II jak nikt inny rozbudził nadzieje wolnościowe Polaków, jego modlitwy dawały ludziom siłę i motywację do działania. Kościół Katolicki aktywnie włączał się w walkę o wolność. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, miesiąc po jego pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny.  Papież Polak został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Do dzisiaj  uważany jest za jednego z największych autorytetów Kościoła.

Uchwałę  o upamiętnieniu świętego Jana Pawła II poparło 440 posłów, czterech zagłosowało przeciw nikt nie wstrzymał się od głosu. Uhonorowano również innych patronów na rok 2020, wśród których znaleźli się między innymi wybitny pisarz Leopold Tyrmand, autor powieści pt. „Zły”, i Stefan Żółkiewski, hetman wielki koronny, który wsławił się zwycięstwami w wielu wojnach Rzeczypospolitej przeciwko Rosji, Szwecji, Tatarom czy Imperium Osmańskiemu.

Sprawdź jeszcze
https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/barwy-papieskie/