cisnieniomierz

Jakie problemy niesie za sobą nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze to coraz większy problem w obecnych czasach. Wiele osób bagatelizuje rozwój tej choroby, gdyż chorego na nadciśnienie nic nie boli, a w dodatku mało osób zdaje sobie sprawę na co tak naprawdę wpływa zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Większość osób po zawałach i udarach szuka problemu wszędzie, tylko nie tam, gdzie powinni, a to właśnie nadciśnienie tętnicze najczęściej jest sprawcą tego wszystkiego.

Konsekwencje wynikające z nieleczenia nadciśnienia tętniczego
Istnieją dwie grupy konsekwencji nieleczenia nadciśnienia tętniczego. Wyróżniamy kategorię wczesną i późną.

Na początku dochodzi do małych, ale stale narastających w czasie uszkodzeń serca i tętnic. Na chwilę obecną nie ma to jeszcze zbytniego przełożenia na zdrowie pozostałej części organizmu, gdyż organizm działa bardzo dobrze, pomimo uszkodzeń. W sercu dochodzi do pogrubienia ścianek, tętnice sztywnieją, a nerki zaczynają uwalniać białko. Nadciśnienie leczone w tym momencie można jeszcze zatrzymać, a wszelkie zmiany są odwracalne.

Jeśli chodzi o uszkodzenia późne, to powstają one w następstwie kumulacji zmian z pierwszej fazy. Problemy narastające w tym momencie powodują już poważne zmiany w organizmie takie jak np. przyspieszony rozwój miażdżycy. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru mózgu. Regularnie pogarsza się także praca nerek. Na nadciśnienie szczególnie narażone są osoby starsze, u których dochodzi do zmian w obrębie siatkówki, a także rozwoju demencji.

Nadciśnienie tętnicze powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, co przekłada się na znaczne pogorszenie stanu organizmu. Naczynia krwionośne sztywnieją, a jednocześnie zwiększa się ryzyko rozwarstwienia aorty. Nadciśnienie bardzo poważnie uszkadza nerki, gdzie dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych filtrujących krew. W najbardziej zaawansowanej fazie może nastąpić konieczność leczenia nerkozastępczego.

Nadciśnienie jest bardzo poważną chorobą. Ciężko je wykryć więc musimy regularnie się bawić. Warto także zmienić swoją dietę i wprowadzić nieco ruchu do codzienności. Wysiłek fizyczny to znakomity sposób na poradzenie sobie z nadciśnieniem.

Więcej na temat nadciśnienia przeczytać można na https://mamcisnienie.pl/