felga

Co daje piaskowanie felg?

Motoryzacja

Felgi to ważny element samochodu. Warto zadbać o ich stan, aby służyły jak najdłużej i wyglądały estetycznie. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest tzw. piaskowanie felg.

Piaskowanie felg – na czym polega?

Piaskowanie to wygładzanie i oczyszczanie felgi z rdzy. Efekt, jaki daje piaskowanie podobny jest do tego, jaki można uzyskać w wyniku szlifowania papierem ściernym, jednakże piaskowanie, w przeciwieństwie do obróbki ściernej, daje lepszą możliwość wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak kanty czy zakrzywienia, oraz skuteczniej zwiększa gładkość powierzchni. Piaskowanie sprawi, że z felgi zostaną usunięte wszelkie nierówności, zadrapania, zadry czy rdza. Zabieg piaskowania często wykonuje się w ramach przygotowania felg do lakierowania bądź malowania, gdyż dzięki dokładnemu wyczyszczeniu farba lepiej i dłużej utrzymuje się na powierzchni felgi. Metodę piaskowana stosuje się także po wszelkich obróbkach cieplnych oraz galwanicznych. 

Jak przeprowadza się piaskowanie felg?

Operacja piaskowania felg przeprowadzana jest przy pomocy strumienia sprężonego powietrza, w którym zawarte są drobiny specjalnie dobranego ścierniwa, pomieszanego z wodą i dodatkami antykorozyjnymi. Ważna jest odpowiednia jakość piasku użytego do tego procesu. Do przeprowadzenia piaskowania konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu. Do najczęściej używanych w tym celu urządzeń zalicza się: 

  • piaskarki kabinowe,
  • piaskarki ciśnieniowe,
  • pistolet do piaskowania.

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez piaskowanie piaskarką ciśnieniową lub kabinową. Piaskarki te stosowane są w zakładach oferujących usługi regeneracji felg aluminiowych i stalowych. Najdokładniejsze czyszczenie zapewniają piaskarki kabinowe, gdyż piaskowanie z ich użyciem odbywa się w szczelnej komorze, dzięki czemu do felgi nie przedostają się zanieczyszczenia z otoczenia.

Alternatywę dla piaskowania stanowi oczyszczanie chemiczne, które jednak jest zabiegiem znacznie droższym i wymagającym zastosowania specjalistycznego sprzętu. Piaskowanie felg jest bardziej popularne i pozwala na uzyskanie równie dobrych efektów czyszczenia.

3 thoughts on “Co daje piaskowanie felg?

  1. Ciekawy poruszony temat. Myślimy, że wielu właścicieli samochodów skorzysta z informacji w nim zawartych, szczególnie jak się okazuje piaskowanie felg to nie tylko efekt wizualny, ale i zabezpieczenie ich przed korozją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *